Známi – neznámi chemickí inžinieri
Chcete byť slávni? Tajomstvom úspechu je (nedo)študovať chemické inžinierstvo.
Výber vysokej školy, či študijného odboru väčšinou robíme na základe toho, čo nás baví a čomu by sme sa vo svojom živote chceli venovať. Nie je však nezvyčajné, že po dlhoročnom štúdiu sa človek rozhodne nakoniec pre diametrálne odlišné povolanie. V tomto prípade ani známe osobnosti nie sú výnimkou. Nie každý herec študoval herectvo, či právnik právo. My si v nasledujúcich riadkoch predstavíme pár slávnych osobností, ktoré vyštudovali, respektíve chceli študovať chemické inžinierstvo.
K promóciám to nedotiahli
Ako prvých si predstavíme tých, ktorí sa rozhodli zmeniť svoje smerovanie ešte predtým ako stihli získať inžiniersky titul. Najznámejšími z tejto skupiny celebrít sú modelka Cindy Crawford a herec Ashton Kutcher. Cindy Crawford, jedna z prvých top modeliek, ktorá sa preslávila najmä v 80-tych a 90-tych rokoch, pôvodne tiež plánovala byť chemickou inžinierkou. V jej prípade sa za peknou tvárou naozaj skrýva viac, keďže jej IQ dosahuje úroveň 154. Navyše strednú školu ukončila ako valedoktorián, študent s najlepšími známkami v ročníku, ktorý prednáša slávnostnú reč počas záverečnej ceremónie. Svet modelingu a herectva ju nakoniec lákal viac ako štúdium, a preto univerzitu opustila.
Podobne je na tom aj americký herec Ashton Kutcher. Už v mladosti sa o jeho záujem bili herectvo a veda. Spočiatku sa rozhodol pre vedu a na univerzite v Iowe si zapísal ako hlavný odbor biochemické inžinierstvo. Jeho motiváciou bolo nájsť liečbu pre svoje dvojča Michaela, ktorý trpel od detstva mozgovou obrnou, k čomu sa v neskoršom veku pridala aj porucha srdca. Vzhľadom na Ashtonove vysoké IQ 160 by sa mu v štúdiu pravdepodobne darilo, ale po tom, ako ho oslovil modelingový skaut a vyhral miestnu modelingovú súťaž sa presťahoval do Kalifornie a zvyšok už dôverne poznáme.
Chemické inžinierstvo ako cesta k politickej kariére
Zo známych osobností, ktorí úspešne ukončili štúdium a získali titul chemického inžiniera si ako prvého predstavíme úradujúceho čínskeho prezidenta Xi Jinpinga (Xi Jinping sa po slovensky uvádza ako Si Ťin-Pching, v článku uvádzame presný prepis jeho mena, pozn. red.). Je známe, že Čína bola najmä v predošlých desaťročiach silne technokratickou krajinou, takže väčšina vysokopostavených politických predstaviteľov boli technici či vedci a Xi nie je výnimkou. Jeho otec Xi Zhongxun bol jeden zo zakladateľov komunistického partizánskeho hnutia, kvôli čomu bol počas Veľkej proletárskej kultúrnej revolúcie prenasledovaný. Preto sa mladý Xi Jinping musel z Pekingu presťahovať na vidiek do provincie Šen-si. Práve tam začala jeho politická kariéra. Vstúpil do Čínskej komunistickej strany, kde pracoval ako miestny tajomník. Až ako 22-ročný sa mohol vrátiť do Pekingu, kde na univerzite Tsinghua študoval chemické inžinierstvo. V roku 1979 úspešne ukončil štúdium a získal inžiniersky titul. Jeho študijné osnovy však obsahovali viac hodín marxistickej filozofie než technických predmetov, čo ale v období na konci Kultúrnej revolúcie bolo bežným javom. V jeho prípade zjavne nikdy nešlo o to, že by naozaj chcel vykonávať prácu inžiniera, ale všetko pramenilo z aktuálneho nastavenia spoločnosti. Po ukončení vysokej školy sa okamžite začal venovať svojej politickej kariére. Prešiel si mnohými funkciami v rôznych provinciách Číny. Na politický vrchol sa dostal v roku 2012, kedy sa stal generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Číny a následne v roku 2013, kedy prebral pozíciu prezidenta Čínskej ľudovej republiky.
Záložný plán
Druhým prezidentom, ktorého spomenieme je pSnow, áno ten z Hunger Games. Jeho predstaviteľom je kanadský herec Donald Sutherland. V jeho prípade došlo k typickému nesúladu medzi jeho snami a želaním rodičov. Donald chcel byť sochárom, ale rodičia chceli, aby mal vzdelanie v perspektívnom odbore. Na univerzite v Toronte tak začal študovať chemické inžinierstvo. Práve tam sa dostal k herectvu, ktoré mu učarovalo. V celku obdivuhodné je, že nezmenil študijný odbor, ale rozhodol sa študovať obidva odbory súčasne. V roku 1958 získal dvojitý titul v odboroch chemické inžinierstvo aj dramatické umenie. S inžinierskou kariérou sa rozlúčil, keď sa presťahoval do Veľkej Británie a zamestnal sa v divadle. Po neúspešných pokusoch presadiť sa vo filme, poslúchol radu svojho agenta a presťahoval sa do Hollywoodu. Prvý veľký úspech prišiel po stvárnení postavy „Hawkeye“ Pierce v klasickej vojnovej komédii M*A*S*H. Od tej doby už viac ako pol storočie hviezdi na filmových plátnach.
Najakčnejší chemický inžinier
Asi najznámejším hollywoodskym chemickým inžinierom je švédsky herec, režisér a majster bojových umení Dolph Lundgren. Vo viacerých rozhovoroch sa zmienil, že v útlom detstve trpel rôznymi alergiami, kvôli ktorým v športe veľmi nevynikal. Jeho spôsobom ako si získať uznanie a byť „niekým“, bolo mať správnu odpoveď na všetky učiteľove otázky. Neskôr sa začal venovať bojovým športom a aj posilňovaniu, napriek tomu sa však plne venoval aj štúdiu a strednú školu ukončil . Po ukončení vojenskej služby vo švédskom námorníctve sa po vzore svojho staršieho brata prihlásil na štúdium chemického inžinierstva na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme. Inžiniersky titul získal na Univerzite v Sydney, kde bol na výmennom pobyte. Popri štúdiu v Austrálii si zarábal ako vyhadzovač v nočnom klube. Tam sa spoznal so speváčkou Grace Jones, ktorá si ho najala ako ochrankára a po čase sa z nich stal pár. Lundgren bol rozhodnutý pokračovať v doktorandskom štúdiu na MIT, kde dostal štipendium, no vďaka svojej slávnej priateľke sa všetko zmenilo. Po presťahovaní do Spojených štátov netrvalo dlho kým si Lundgrena všimli tí správni ľudia. Takto svet technológií síce prišiel o šikovného študenta, no Hollywood získal boxera Ivana Draga (Rocky IV) či člena najakčnejšieho filmového zoskupenia Expendables. V poslednom menovanom filme je jeho postava Gunner, uhádli ste, vyštudovaný chemický inžinier.
Aj vy môžete skúsiť svoje šťastie
Vzhľadom na intelekt a odhodlanie vyššie spomenutých osobností si môžeme len domyslieť, o čo všetko prišla vedecká a technická obec. Keď sa však na to pozrieme z druhej strany, asi si vybrali správne, keďže dosiahli vo svojich povolaniach tak veľký úspech. Ak si nie ste istý, či prerazíte vo svete modelingu alebo politiky, môžete aj vy skúsiť chemické inžinierstvo. Pomôcť s rozhodovaním vám môže aj Firemný deň SSCHI, na ktorom budú chemickí a environmentálni inžinieri rozprávať o svojich kariérach a každodennej pracovnej náplni. Chemické inžinierstvo potrebuje mladé talenty, ktoré posunú spoločnosť vpred. Budúce generácie využívajúce bezpečné a udržateľné výrobky vám budú vďačné.
Späť na zoznam noviniek