Na SSCHE 2024 sme oslavovali jubileum

Jubilejný 50. ročník konferencie priniesol okrem tradičného obsahu aj mnohé novinky. Do programu sa zaradila aj minulým rokom overená priemyselná sekcia. Spojenie akademikov a priemyselníkov opäť prinieslo podnetné diskusie o aktuálnych témach.

Odborníci z akademickej a priemyselnej sféry sa opäť po roku stretli a odborne diskutovali v tradičnom prostredí Vysokých Tatier. V predĺženom formáte počas štyroch dní odznelo veľa prednášok a počas networkingových príležitostí prebehlo množstvo diskusií nielen o témach chemického inžinierstva. Odborný program konferencie si môžete pripomenúť na stránke udalosti.

Partneri konferencie

Platinoví

images (337×149)

Zlatí

       logo PROMA ENERGY, s.r.o.

Partneri

logo SPNZ      logo MM Team s.r.o.        logo BASF Slovensko, s.r.o.    logo RONA     logo Duslo, a.s.                                  logo Eversheds Sutherland       cvti_transparent.png (500×502)

Mediálni partneri konferencie

logo Energie-Portál    logo CHEMAGAZÍN

Poďakovanie verným účastníkom

Pondelkový večer ešte pred zahájením konferencie sa členovia SSCHI poďakovali verným účastníkom konferencie. Vo večerných hodinách sa skupinka 14 ľudí presunula do krásneho prostredia reštaurácie Slowenska v Starom Smokovci. V komornej atmosfére si vychutnali tradičné slovenské špeciality. Spoločnosť SSCHI by sa aj touto cestou chcela poďakovať za vernosť našej konferencii počas celých 50 rokov a doplniť, že sa tešíme na ďalšie roky a každoročné stretnutia.

Otvorenie konferencie

Konferenciu otvorili predseda SSCHI Ján Janošovský a vedúci konferenčného výboru Mário Mihaľ. Po úvodných slovách nasledovali štyri plenárne prednášky. Tapio Salmi z Fínskej technickej univerzity priblížil prístupy k modelovaniu transportu látky v komplexných reaktívnych systémoch. Druhým prednášajúcim bol Marco Rossi zástupca spoločnosti MathWorks, ktorý predstavil možnosti aplikácie Matlabu a umelej inteligencie v rôznych sférach chemického inžinierstva. Po coffee breaku sme pokračovali treťou prednáškou venovanou tepelným čerpadlám a ich aplikácii v rôznych priemyselných procesoch, na ktorých spolupracuje Rakúsky technický inštitút (AIT). Prednášateľom bol výskumný špecialista AIT Michael Lauermann. Záverečnú prednášku viedol Radoslav Mizera zo spoločnosti Solved. Bližšie objasnil digitálne riešenia spoločnosti v snahe o dekarbonizáciu a udržateľnosť rôznych sektorov vrátane teplárenstva.

1/7

Nabitý úvodný deň konferencie sa v poobedňajších hodinách presunul do prednáškových miestností, kde pokračovali vedecké prednášky v sekciách. Témy zo širokého spektra reaktorového inžinierstva, bioinžinierstva, biotechnológie, ale aj priemyselných procesov podnietili účastníkov k diskusiám. Utorkový večer patril prvej časti posterovej sekcie, kde mali najmä študenti a doktorandi možnosť prezentovať výsledky svojich výskumov na medzinárodnej úrovni. Ako je už zvykom, aj tento rok sme hľadali v súťaži medzi mladými výskumníkmi tri najlepšie postery. Hodnotiacu komisiu tvorili vedci z troch rôznych krajín, ktorým študenti predstavili svoj výskum, ale hodnotená bola aj samotná interpretácia výsledkov a relevantnosť témy.

1/4

Opäť spojenie s priemyselnou sférou

Streda a štvrtok okrem pokračovania vedeckej časti po úspešnej minuloročnej premiére patrili aj priemyselnej sekcii vedenej v slovenskom jazyku. V štyroch blokoch predstavili zástupcovia legislatívy, technológovia a manažéri z priemyselných podnikov, ale aj výskumníci prednášky venované dvom nosným témam: obnoviteľné zdroje energie a udržateľné vodné hospodárstvo.

Priemyselná časť konferencie sa venovala širokému spektru tém, od fotovoltiky a tepelných čerpadiel až po dekarbonizáciu hnojív. Spomenutá bola aj dôležitosť bioplynových staníc a ich prínos pre obnoviteľné zdroje energie. Preberali sa aj právne procesy a požiadavky týkajúce sa modernizácie čistiarní odpadových vôd (ČOV). Konkrétne kroky k dekarbonizácii v pivárenskom, papierenskom priemysle, či pri výrobe hnojív, alebo stlačeného vzduchu boli prezentované na prípadových štúdiách z praxe.

V bloku venovanom udržateľnému vodnému hospodárstvu sa prednášky venovali novým trendom v biocídnej ochrane vôd v priemyselných podmienkach ako aj znižovaniu energetickej náročnosti pri regulácii dodávky priemyselnej vody. Diskusie tiež pokryli manažment vodného hospodárstva, recirkuláciu priemyselných vôd, a inovatívne metódy čistenia odpadových vôd a úpravy procesných vôd pomocou moderných technológií.

1/9

Spoločenský večer

Konferencia SSCHE priniesla v stredu účastníkom aj priestor na networking. V sprievode ľudovej hudby si mohli domáci aj zahraniční účastníci vychutnať tradičnú slovenskú kuchyňu a slovenské vína. V jubilejnom ročníku sa o zábavu počas večere staral aj kúzelník, ktorý zožal u viacerých stolov nadšený potlesk.

Súčasťou spoločenského večera bola aj tombola s výstupom na Gerlachovský štít ako hlavnou cenou. Moderovania tomboly sa zhostil podpredseda SSCHI Miroslav Variny, ktorý sa tiež postaral o upevnenie príjemnej atmosféry a úsmevy na tvárach účastníkov konferencie. Do skorých ranných hodín zábavu zabezpečil DJ, ktorý roztancoval takmer všetkých prítomných.

Networking v neformálnom prostredí spojený aj so spoznávaním slovenských krás bol na programe vo štvrtok poobede. Záujemcovia sa prešli historickým centrom Levoče a navštívili Spišský hrad, kde sa dozvedeli zaujímavosti z histórie a tak okrem čerstvého tatranského vzduchu okúsili aj čo to zo slovenskej kultúry.

1/12

Ukončenie konferencie

Po výlete a poslednej časti priemyselnej i vedeckej sekcie prišla na rad druhá posterová sekcia. Celkovo bolo na konferencii odprezentovaných takmer 70 príspevkov. Sekcia trvala až do pokročilých nočných hodín, kedy došlo k vyhodnoteniu najlepších príspevkov a oficiálnemu uzavretiu konferencie.

Tri ceny za najlepší posterový príspevok si tentokrát odniesli zástupkyne Poľska a Česka. Ocenenými boli Alexandra Lochowicz, Jana Floreková a Adéla Kavalová. Všetkým trom srdečne blahoželáme nielen k diplomom, ale aj k finančnej odmene 250 eur.

1/5

Na záver pozvánka

Rád by som poďakoval všetkým účastníkom a partnerom konferencie. Verím, že nám zostanete verní a v ešte väčšom počte sa zídeme aj budúci rok na 51. konferencii.“ Takto sa s publikom rozlúčil predseda Ján Janošovský. K jeho slovám pridávame už len veľa úspechov vo vašej ďalšej práci a tešíme sa na SSCHE 2025. O podrobnostiach budúcoročnej konferencie vás budeme informovať už čoskoro!

Späť na zoznam noviniek