SSCHI Dánsko dvere do sveta

Ako SSCHI otvára dvere do sveta (chemického inžinierstva)

Naša SSCHI podporuje mladé talenty v odbore chemické inžinierstvo. Tento rok sme zaistili stáž pre dvoch PhD študentov na týždennej letnej škole v Dánsku. Jeden z nich, Patrik Furda, pre vás podujatie zosumarizoval krátkou esejou.

Dánsko je zaujímavá krajina. Na rozdiel od Slovenska tam nemajú kopce, majú tam v podstate len jedno ročné obdobie, v mestách vás skôr zrazí bicykel ako auto, nemajú Euro a majú kráľa. Za najväčší rozdiel oproti Slovensku však osobne považujem to, že v ich hlavnom meste, Kodani, prakticky nebudete počuť dánčinu.

V obchode alebo reštaurácii vás najprv oslovia po anglicky a až potom v dánčine a väčšina okoloidúcich sa bude tiež rozprávať po anglicky. Výnimkou nie sú ani dánske univerzity, ktoré svojou kvalitou lákajú študentov z celého sveta a ktoré popri klasickom vysokoškolskom vzdelávaní ponúkajú aj rôzne medzinárodné špecializované kurzy. Na jeden takýto kurz organizovaný Dánskou technickou univerzitou (DTU) sme sa s pomocou a podporou SSCHI dostali ja a kolega Juraj Myšiak.

Prvý kontakt cez SSCHE konferenciu

Existuje mnoho kvalitných univerzít, ktoré ponúkajú nespočetné množstvo kvalitných kurzov a školení. Ako si však nájsť niečo, čo bude pre mňa užitočné, na mieru šité a ako sa tam dostanem?

Pre bežného študenta náročná otázka. Pre študenta chemického inžinierstva a člena SSCHI jednoduchá odpoveď – International Conference of the Slovak Society of Chemical Engineering, inými slovami konferencia SSCHE 2023. Tu má človek jedinečné podmienky pre ukázanie svojich schopností nielen ľuďom zo slovenského priemyslu a akadémie, ale aj množstvu ľudí zo zahraničia, ktorí túto konferenciu každoročne navštevujú. Tento rok sa nám podarilo zaujať profesora Mansouriho z DTU (Dánska technická univerzita), ktorý nám ponúkol možnosť zúčastniť sa školenia s názvom „Summer School on Uncertainty and Sensitivity Analysis of Model Output in Engineering Applications“.

Letná škola na DTU

Keď vystúpite z autobusu pred DTU, ako prvý vás uchváti obrovský moderný campus, ktorý leží v parku na periférii Kodane. Keď sa dostanete dnu, prekvapí vás množstvo študentov z celého sveta. A „z celého sveta“ myslím doslovne – spolu s nami prišli na letnú školu študovať študenti z Nemecka, Francúzska, Portugalska, Brazílie, USA, Malajzie, Holandska a ďalších krajín. V medzinárodnom trende nezaostával ani vedúci kurzu, profesor Gürkan Sin, ktorý je pôvodom z Turecka.

1/3

Počas piatich prednáškami a cvičeniami nabitých dní sme mali možnosť nielen zdokonaliť naše vedomosti v oblasti štatistiky, modelovania a citlivostných analýz, ale aj preveriť naše doterajšie znalosti a porovnať ich so študentami iných univerzít.

Aby som bol úprimný, po pár dňoch a pár diskusiách so spolužiakmi sme zistili, že v porovnaní s inými univerzitami sa skutočne máme čo učiť. A to nielen v oblasti praktických aplikácií našich vedomostí, ale aj v hĺbke štúdia jednotlivých problémov.

Nenechali sme sa však zahanbiť – výstupom zo školenia bola prezentácia nášho výskumu a jeho prepojenia s kurzom, kde sa nám podarilo nielen obhájiť náš výskum, ale ním aj zaujať študentov a zamestnancov DTU. Samozrejme, nemenej dôležitou vecou, ktorú sme získali bolo množstvo nových kontaktov a známostí naprieč svetom.

Vďaka SSCHI po Európe

Na letnú školu DTU sme sa dostali vďaka iniciatíve a finančnej podpore SSCHI, ktorá nám takto umožnila vidieť a zažiť akademický život za hranicami Slovenska. Tu však cestovanie a spoznávanie sveta nekončí. Okrem organizácie každoročnej konferencie SSCHE a podpory kurzov v zahraničí je SSCHI zapojená aj do medzinárodných projektov, ktoré združujú mladých inžinierov.

Vďaka SSCHI som sa stal členom pracovnej skupiny Európskej federácie chemického inžinierstva EFCE Early Carrer Chemical Engineers, ktorá združuje mladých chemických inžinierov v Európe. Zároveň je od tohto roku SSCHI (a teda aj ja) oficiálnym členom rady združenia European Young Engineers (EYE).

Vďaka týmto známostiam, keď som v septembri tohto roku prišiel na konferenciu ECCE&ECAB2023 v Berlíne, cítil som sa tam ako doma. Bol som totiž obklopený spolupracovníkmi a kolegami z celej Európy a od prvého dňa som mal možnosť byť súčasťou už fungujúceho a známeho kolektívu. Určite mi dáte za pravdu, že to bola pre mňa v neznámej krajine obrovská výhoda.

… a ešte ďalej!

Tento text píšem v čase, keď sa vraciam z Floridy, z najväčšej a najvýznamnejšej medzinárodnej konferencie chemického inžinierstva AIChE Annual Meeting 2023. Ak si myslíte, že ma na tejto konferencii podporila aj SSCHI, tak si myslíte správne. Nielen, že som ani na opačnom konci sveta nebol sám – spoločnosť mi robil profesor Sin (z letnej školy DTU) a vďaka cestovnému štipendiu od SSCHI som sa mohol pozrieť aj za hranice konferencie, navštíviť Kennedyho vesmírne centrum a na vlastné oči si obzrieť raketu, ktorou Elon Musk vystrelil svoju Teslu pred pár rokmi do vesmíru.

1/2

Autorom textu je Patrik Furda, študent posledného ročníka doktorandského štúdia na FCHPT STU v Bratislave.

Späť na zoznam noviniek